zakupiono ozonatory medyczne, które zostały użyczone Zespołowi Ratownictwa Medycznego przy ZZOZ w Żywcu
zakupiono sprzęt medyczny: materace przeciwodleżynowe, wózek medyczny z wyposażeniem oraz elektrokardiograf, który przekazano Szpitalowi Powiatowemu w Żywcu
zakupiono materiał oraz dodatki niezbędne do wykonania maseczek ochronnych, szytych przez wolontariuszy w ramach akcji "Szyjemy maseczki dla szpitala w Żywcu"
Pandemiczna rzeczywistość dotknęła w mniejszym lub większym stopniu każdego. Skutki pandemii dotknęły niemal każdej płaszczyzny życia począwszy od życia rodzinnego, aż po zawodowe. W związku z tym Urząd Miejski w Żywcu uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną. W każdy wtorek w godzinach 17:30-19:00 mieszkańcy Żywca mieli możliwość telefonicznego kontaktu z psychologiem.
Już od początku pandemii przedsiębiorcy mieli możliwość składania wniosków o ulgę w formie odroczeń lub rozłożeń na raty, w zakresie podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłat czynszowych za gminne lokale użytkowe, dzierżawę gruntów, użytkowania wieczystego gruntów, będących własnością Miasta Żywiec.
Straż Miejska w Żywcu w porozumieniu z właściwymi wydziałami Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej od samego początku pandemii wspierała osoby pozostające na kwarantannie oraz starsze i potrzebujące, które wymagały pomocy. Dowożona była żywność dla tych osób oraz leki.
Miasto Żywiec podpisało w 2020 roku dwie umowy o powierzenie grantu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Była to odpowiedź na sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem stanu epidemii. Z przyznanych grantów udało się zakupić łącznie 76 laptopów z oprogramowaniem antywirusowym, które trafiły do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych z terenu Miasta Żywca, nie mających warunków technicznych do uczestnictwa w kształceniu zdalnym.
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, nie mogąc realizować działalności stacjonarnej, sporą część swojej aktywności przeniosło do sieci. Na mieszkańców Żywca czekały m.in warsztaty artystyczne, koncerty, warsztaty taneczne czy różnego rodzaju konkursy. Przeniesienie działalności do sieci spowodowało, że mieszkańcy, którzy z różnych względów nie mogli opuszczać swoich domów, mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez MCK.
Żywiecka Biblioteka Samorządowa przekazała mieszkańcom bezpłatne kody do książek elektronicznych. Wysłano do wszystkich chętnych 73 kody dostępu do książek elektronicznych Ibuk Libra. Wspierano również seniorów, osoby na kwarantannie i izolacji oraz chorych i niepełnosprawnych, przekazując im za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żywcu i Żywieckiego Centrum Wolontariatu dary książkowe.