Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2020 roku przez Miasto Żywiec w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.
Spośród wielu uchwał Rady Miejskiej stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Żywca, który jest dokumentem o charakterze planistycznym, określającym politykę przestrzenną Miasta, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego.
Istotna część zadań Burmistrza w 2020 roku związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programom dedykowanym konkretnym zadaniom własnym.
dokumentów i programów strategicznych Miasta były realizowanych w 2020 roku,
z obszaru
ochrony środowiska
z obszaru
pomocy społecznej
z obszaru
transportu publicznego
z obszaru
ładu przestrzennego
z obszaru
gospodarki komunalnej
z obszaru
ochrony zdrowia
z obszaru
gospodarki mieszkaniowej
z obszaru
rewitalizacji
z obszaru
oświaty
Obecnie obowiązujące Studium zostało przyjęte uchwałą Nr LV/466/2010 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 25 marca 2010 roku i zmienione uchwałą Nr LXVI/480/2014 z dnia 30 października 2014 roku. Analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Miasta Żywiec w latach 2014-2016 wykazała aktualność Studium w zakresie celów i wizji rozwoju Miasta oraz głównych kierunków zagospodarowania. Zgodnie ze Studium Miasta Żywiec: Głównym celem rozwoju przestrzennego jest harmonijny, równomierny rozwój całego organizmu miejskiego z jego podstawowymi funkcjami, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji obsługi regionu i funkcji wypoczynkowo-turystycznej, przy zachowaniu wartości kulturowych, powstrzymaniu degradacji oraz przywracaniu walorów środowiska naturalnego.
Niniejszy dokument stanowi aktualizację Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Żywiec przyjętego Uchwałą NR XVI/109/2015 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie przyjęcia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Żywiec. W 2020 roku kontynuowano program dla osób fizycznych (interesariuszy) modernizujących źródła ciepła w budynkach oraz dokonano termomodernizacji budynków publicznych. Jednym z działań w obrębie Programu była realizacja Projektu STOP SMOG oraz Słoneczna Żywiecczyzna.
Celem Programu jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych, wytwarzanych przez stare przydomowe kotłownie poprzez ograniczenie możliwości spalania w nich odpadów. Realizacja niniejszego celu następuje poprzez wymianę starego urządzenia na nowe źródło ciepła. W ramach realizacji Programu w 2020 roku zmodernizowano 46 szt. starych, nieekologicznych i nieekonomicznych kotłów węglowych na:
9 szt. kotłów węglowych na węgiel "groszek";
2 szt. kotłów na pellet;
27 szt. kotłów gazowych;
1 szt. kocioł elektryczny;
7 szt. węzła cieplnego (miejska sieć ciepłownicza).
Na mocy Uchwały Nr XLII/305/2017 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 31 sierpnia 2017 r. przyjęto do realizacji Program Rewitalizacji Miasta Żywca do roku 2022. W ramach realizacji programu w 2020 roku, wykonano następujące działania:
budowa Przedszkola nr 1 w Żywcu wraz z rozwojem infrastruktury kształcenia przedszkolnego;
aktywizacja rekreacyjno-ruchowa seniorów;
utworzenie i rozwój działalności klubu Senior+ w Żywcu;
modernizacja Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu wraz z rozwojem integracji i animacji kulturalnej;
modernizacja Klubu Papiernik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu wraz z rozwojem integracji i animacji kulturowej;
modernizacja budynków Żywieckiej Fundacji Rozwoju wraz z adaptacją na cele społeczne, kulturalne, edukacyjne, integracyjne;
zagospodarowanie terenu i wyposażenie amfiteatru pod Grojcem w Żywcu wraz z rozwojem działań
integracji i animacji kulturowej;
modernizacja budynku Przedszkola nr 10 wraz z rozwojem infrastruktury kształcenia przedszkolnego;
utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej "ARKA";
zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawy na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego.
Niniejszy dokument strategiczny został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Żywcu Nr LIX/435/2014 z dnia 24 kwietnia 2014 roku w sprawie "Strategii oświatowej Miasta Żywca na lata 2014-2020". Celami głównymi opracowanego dokumentu było:
podnoszenie jakości nauczania;
wyrównywanie szans edukacyjnych;
modernizacja bazy placówek oświatowych;
poprawa jakości i efektywności zarządzania.
W roku 2020 nauczyciele szkół i przedszkoli uzyskiwali dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych, szkoleniach i warsztatach celem wzbogacenia oferty edukacyjnej. W tym roku było to
w znacznej mierze doskonalenie zawodowe w zakresie technologii informacyjnych, doradztwo zawodowe i praca
z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. W systemie wyrównywania szans konieczne było umożliwienie wszystkim potrzebującym dzieciom uczestnictwa w zajęciach specjalistycznych przeznaczonych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Były to zajęcia m.in. dla dzieci z Autyzmem, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa. Dzieci zostały objęte opieką nauczycieli wspomagających oraz zajęciami wczesnego wspomagania, logopedycznymi, integracji sensorycznej, biofeedback, pracą Metoda Thomatis'a.
W związku z sytuacją epidemiczną, szkoły i przedszkola musiały dostosować swoją pracę do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej. Zapewnione zostały bezpieczne i higieniczne warunki podczas pracy stacjonarnej, w tym odkażanie pomieszczeń oraz środki dezynfekcyjne dla pracowników, uczniów i ich rodziców. W ramach programu rządowego Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła + zakupiono dla uczniów laptopy do pracy zdalnej. Skorzystali z nich uczniowie z rodzin o trudnej sytuacji materialnej i rodzin wielodzietnych 3+. Sukcesywnie prowadzone były niezbędne remonty w placówkach oświatowych. Szczegółowy opis podejmowanych działań znajduje się w Informacji o realizacji przez Miasto Żywiec zadań oświatowych w roku szkolnym 2019/2020.
Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XXVIII/215/2016 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 24 listopada 2016 r. w sprawie przyjęcia Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gminie Żywiec na lata 2017-2021. Celem głównym Programu jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie wśród mieszkańców Miasta Żywiec poprzez podnoszenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie, promowanie postaw społecznych wolnych od przemocy, działania mające na celu pogłębianie wiedzy i umiejętności na temat konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych a także podnoszenie kompetencji służb zajmujących się zjawiskiem przemocy w rodzinie.
W okresie od stycznia do grudnia 2020 roku z rozdziału "Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie" wydatkowano 1.510 złotych i przeznaczono je na zakup literatury fachowej z zakresu przeciwdziałania przemocy oraz szkolenia. Rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, udzielono pomocy psychospołecznej i prawnej oraz ochrony przed przemocą w rodzinie (w tym programy socjoterapii). Na ten cel wydatkowano środki z budżetu Miasta w kwocie 87.985,60 zł.
Współpraca finansowa Miasta Żywca z organizacjami w 2020 roku realizowana była w formie wspierania realizowanych zadań publicznych. Dofinansowanie ze strony Miasta, nie mogło przekroczyć 80% całkowitych kosztów koniecznych do realizacji danego zadania. Przekazanie środków finansowych nastąpiło w ramach otwartych konkursów ofert. W 2020 roku wpłynęło łącznie 109 ofert, złożonych przez 91 organizacji. Na zadania, których realizacja miała odbywać się w okresie wakacji, nie przyznano dotacji
z uwagi na obowiązujące w chwili rozstrzygania konkursu restrykcje związane ze stanem epidemii. Finalnie zawarto 87 umów z organizacjami na realizację zadań publicznych, z czego zdecydowana większość (33 umowy) dotyczyła realizacji zadań z dziedziny – kultura fizyczna i sport.
Niniejszy dokument został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XX/145/2019 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny. Podstawowym celem programu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia dla rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, poprzez zintegrowane i spójne działania na rzecz dziecka i rodziny.
Realizując uchwalony Program, w roku 2020 zapewniono w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu, miejsce i opiekę dla 112 bezdomnych (zagubionych) zwierząt, w tym 44 psów oraz 68 kotów, wyłapanych (odłowionych) na terenie Miasta Żywca w roku 2020. Zwierzęta te zostały poddane opiece lekarsko – weterynaryjnej, w tym odrobaczone, odpchlone, zaszczepione, wysterylizowane lub wykastrowane, zaczipowane. Czynności te (poza opieką lekarską) zostały przeprowadzone po okresie 14 dni od wyłapania (okres kwarantanny oraz okres na ewentualne odszukanie zwierzęcia przez właściciela).
W przypadkach koniecznych zwierzęta poddane zostały leczeniu. Wyłapane bezdomne zwierzęta miały zapewnioną całodobową opiekę weterynaryjną. Ponadto, wiele z tych zwierząt zostało adoptowanych, w ramach działań prowadzonych przez Schronisko, dzięki czemu znalazło nowych opiekunów (w ramach ogłoszeń o adopcji, akcjach adopcyjnych, itp.).
W ramach realizacji programu w 2020 roku, wykonano następujące działania:
zapewniono 112 zwierzętom miejsca w schronisku, w tym 44 psom i 68 kotom;
odłowiono / wyłapano bezdomne 44 psy oraz 68 kotów;
wykonano obligatoryjną sterylizację 11 psów i 19 kotów oraz kastrację 20 psów i 7 kotów;
wyszukano nowych właścicieli dla 36 psów oraz 56 kotów;
dokonano elektronicznego znakowania (czipowania) 44 psów oraz 68 kotów.
W zakresie realizacji Uchwały Nr XX/146/2019 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 19 grudnia 2019 roku w sprawie określenia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żywcu na rok 2020 oraz Miejskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Narkomanii w Żywcu na rok 2020, realizowano następujące zadania:
1) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności dla dzieci oraz młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, kulturalnych – rozwijanie zainteresowań promujących zdrowy styl życia. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych od alkoholu.
2) udział Miasta Żywca w finansowaniu lecznictwa odwykowego ponadpodstawowego prowadzonego przez poradnie i zakłady lecznictwa służby zdrowia, w tym leczenie zamknięte.
3) udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, w tym programy socjoterapii.
4) udział Miasta Żywca w realizacji programów, działań zapobiegających i ograniczających negatywne następstwa nadużywania alkoholu oraz ich usuwanie.
5) współpraca i wspieranie działań instytucji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących profilaktyce i rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Na realizację powyższych celów, związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi, wykorzystano 992.393,88 zł.
Ponadto prowadzono działania mające na celu zwalczanie narkomanii, polegające na:
1) prowadzeniu profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci oraz młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, kulturalnych – rozwijanie zainteresowań promujących zdrowy styl życia.
2) współpracy i wspieraniu działań instytucji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i osób fizycznych służących profilaktyce i rozwiązywaniu problemów narkomanii.
Na zwalczanie narkomanii w 2020 roku przeznaczono środki w wysokości 63.641,67 zł.
Głównym celem planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Żywiec oraz gmin ościennych, z którymi podpisano stosowne porozumienia, jest przede wszystkim określenie sieci transportowej, na której Miasto Żywiec będzie organizowało przewozy o charakterze użyteczności publicznej oraz zaplanowanie transportu publicznego w taki sposób, aby jego rozwój był zgodny z postulatami zrównoważonego rozwoju. Dodatkowe wskazówki zrównoważonego rozwoju to wdrażanie nowoczesnych koncepcji zachęcających do korzystania z transportu zbiorowego, stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu oraz spełniających oczekiwania społeczne mieszkańców obszaru objętego planem transportowym.
Wdrożenie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Żywiec umożliwia realizację następujących celów szczegółowych: poprawę dostępności transportowej i jakości transportu, przy uwzględnieniu potrzeb przewozowych osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej, integrację systemu transportowego w zakresie usług przewozowych oraz potrzeb wynikających z kierunków polityki państwa, w niezbędnym zakresie dotyczącym linii komunikacyjnych w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich, wsparcie konkurencyjności gospodarki obszaru, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne i warunki życia mieszkańców.
W roku 2020 miała miejsce dalsza realizacja założeń planu transportowego, w tym m.in.:
MZK w Żywcu Sp. z o.o. zakupiło 1 szt. autobusu SOLARIS URBINO;
w ramach zachowania bezpieczeństwa dla pasażerów, z uwagi COVID 19, MZK zakupiło dezynfektory do wszystkich autobusów.
Dokument został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XLIX/366/2018 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 1 marca 2018 r. w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Żywcu na lata 2019-2021. W 2020 roku wybudowano
5,75 km nowej sieci wodociągowej oraz 3,97 km nowej sieci kanalizacyjnej.
Na mocy Uchwały nr XVII/122/2019 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie uchwalenia "Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Żywiec" wykonano opracowanie, którego celem było umożliwienie podejmowania decyzji w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Miasta Żywiec.
Niniejszy program został utworzony i przyjęty przez Radę Miejską w Żywcu w związku z ustanowieniem przez Radę Ministrów wieloletniego programu wspierania finansowego gmin na lata 2019-2023 pn. "Posiłek w szkole i w domu". W 2020 roku w Rządowym Programie Dożywiania ”Posiłek w szkole i w domu” uczestniczyło 100 osób. Wykorzystano 57.581,82 złotych z dotacji z budżetu Wojewody Śląskiego, a 40.000,00 złotych ze środków własnych gminy. Łącznie na wyżej wymieniony cel wydatkowano 97.581,82 złotych.
W ramach realizacji niniejszego Programu, w 2020 roku kontynuowano projekty przeznaczone dla osób fizycznych (interesariuszy) modernizujących źródła ciepła w budynkach. Realizowano także program STOP Smog i Słoneczna Żywiecczyzna oraz prowadzono działania związane z termomodernizacją budynków publicznych. W ramach działalności inwestycyjnej w obrębie ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu, realizowano zadania inwestycyjne pn.:
1) Projekt „Słoneczna Żywiecczyzna” – realizacja projektu grantowego w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. W dniu 04.12.2019 roku podpisano porozumienie określające zasady płatności składki na realizację zadania, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie 5% udziału Miasta Żywca w programie „Słoneczna Żywiecczyzna”.
2) Projekt „Stop smog” – realizacja projektu grantowego „ograniczenie niskiej emisji na terenie działalności Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu". W dniu 09.01.2020 roku podpisano porozumienie określające zasady płatności składki na realizację zadania, która przeznaczona zostanie na sfinansowanie 5% udziału miasta Żywca.
Program został przyjęty do realizacji na podstawie Uchwały Nr XXXI/245 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 29 października 2020 r. w sprawie uchwalenia "Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Żywca na lata 2020-2023 wraz z perspektywą na lata 2024-2027". W ramach działań służących realizacji programu w 2020 r. wdrażano plany
i programy służące ochronie powietrza w skali lokalnej poprzez osiągnięcie zakładanych efektów ekologicznych: budowa ścieżki rowerowej, realizacja inwestycji w odnawialne źródła energii, usuwanie wyrobów zawierających azbest, prowadzenie prac pielęgnacyjno–konserwatorskich pomników przyrody, modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej, prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr XII/85/2019 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 4 lipca 2019 r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Żywiec na lata 2019-2024. Działania w zakresie niniejszego programu mają na celu złagodzenie deficytu lokali mieszkalnych, poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu Gminy, sprzedaż lokali komunalnych, racjonalizację gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz porządkowanie stanów prawnych nieruchomości zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem. W 2020 roku zapisy Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Żywiec, w ramach posiadanych środków, realizowało Żywieckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. Zakres zrealizowanych prac zaprezentowano w tabeli poniżej.